Navigate / search

Kefir Nasıl Mayalanır? Kefir Yapımı

Daha önceki yazımızda değinmiştik. Şimdi kefir yapımı yani kefir nasıl mayalanır ona değinelim.

Öncelikle evde kefir mayalamak için gerekli malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir. Güvenilir bir yerden elde edilen bir tatlı kaşığı kadar kefir mayası, bir kilo süt (açık veya pastörize), cam kavanoz, plastik süzgeç ve silikon veya tahta kaşık. Hepsi bu kadar. Tüm bu malzemeleri tamamladıktan sonra artık kefir mayalayabiliriz.

Öncelikle sütün sıcaklığını ayarlamalıyız. Kefir yoğurt gibi yüksek sıcaklıkta mayalanmaz. Yüksek ısı kefir tanelerine zarar verir. Oda sıcaklığı (20-25 derece)yeterlidir. Eğer sütünüz soğuksa ısıtmanıza gerek yok. Sütün içine kefir tanelerini atın.

Sütün sıcaklığı oda sıcaklığına ulaşınca kefir mayalanmaya başlayacaktır. Kavanozun kapağını sıkmadan hafiften kapatıp, karanlık bir yerde (genellikle mutfak dolapları kullanılıyor) kefiri mayalanmaya bırakıyoruz. Ortam ısısına göre 18-24 saat sonra kefir mayalanıyor. Mayalandıktan sonra plastik süzgeçte süzüyoruz. Artık kefiriniz hazır.


Kefir Mayalandıktan Sonra Ne Yapmalıyız?

Kefir mayalandığında yoğurt gibi görünür. Süzmeden önce kavanozu biraz sallarsanız süzmeniz kolaylaşır. Süzgeci sağa sola sallayarak kefiri süzüyoruz. Kesinlikle metal kaşık değdirmiyoruz. Metal kefir tanelerine zarar veriyor. Kefir mayanızı süzgeçten silikon veya tahta kaşık yardımı ile alarak yeniden mayalamak için sütün içine koyun. Eğer kefir mayalamayacaksanız üstünü kapatacak kadar su veya sütün içinde üç günde bir değiştirmek kaydıyla buzdolabında saklamalısınız.

Kefir Nasıl Mayalanır Püf Noktaları

   • Damak tadınıza göre kefir mayalama süresini uzatıp kısaltabilirsiniz.
   • Kefir mayalama süresi uzadıkça ekşimsi tat artar. Küçük çocuklara verecekseniz kefir mayalama süresini kısa tutmanızda fayda var.
   • Ortam ısısı da kefir mayalama süresini etkiler. Ortam sıcaksa mayalanma daha çabuk olmaktadır.
   • Her mayalamadan sonra kefir taneleri yıkanmamalı.
   • Eğer her gün kefir mayalıyorsanız haftada bir kere kefirleri yıkamanız yeterli olacaktır.
   • Bu yıkama akan suyun altında olmamalıdır.
   • Tabağa konan içme suyuna süzgeç içindeki kefir taneleri sağa sola sallanarak yıkanır.
   • Marketlerde satılan kutu sütlerle kefir mayalanmaz.
   • Kefir mayaladığınız sütün kaymaklı olmamasına dikkat edin.
   • Kaymak tabakası kefir tanelerini sarar ve süzmeyi zorlaştırır.
   • Kefir mayalamak için kullandığınız kapları mümkünse başka işler için kullanmayın.
   • Kefir mayası da canlı bir organizmadır ve dış ortamdan etkilenir.
   • Hijyene dikkat ettiğiniz sürece kefirinize bir zarar gelmez.
   • Sık kefir mayalarsanız mayalarınız artar. Fazla mayayı ayırmalısınız. Fazla kefir mayanızı arkadaşlarınızla paylaşabilir, derin dondurucuda yedek olarak saklayabilirsiniz.
   • Eğer kefir mayanızı mayalama yapmadan uzun süre bekletirseniz aktifliğini yitirir.
   • Kefir taneleri karnabahar görünümündedir. Eğer düzleşmeler varsa kefir mayalarınızın içinden ayırın. Bakım yapın, düzelmezse, atın.

Kefir Tanesine Nasıl Bakım Yapılır?

Sorun olduğunu düşündüğünüz veya derin dondurucudan çıkardığınız kefire öncelikle bakım yapmalısınız. Kefir mayasını suda yıkayıp yarım bardak sütün içinde üç saat bekletin. Süzüp sütü dökün. Kefir mayalarını tekrar yarım bardak sütün içinde üç saat bekletip yeniden süzün. Sütü dökün. Üçüncü kez bir bardak sütün içinde normal kefir mayalar gibi mayalayın. Bu kefiri içebilirsiniz.

Eğer kefir mayalanmadı ise tekrar bir bardak süt içinde mayalamayı deneyin. Eğer mayalanma olmaz ise o mayayı atın.
Kefir mayalamak aslında düşünüldüğü gibi zor değildir. Kefir mayalamada dikkat edilmesi gereken tek şey hijyendir. Yazdıklarım kefir hakkında aklınıza takılan sorulara cevap olmuştur umarım.

 

Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?

Elif Gençoğlu Temiz

Sağlık Yüksek Okulu Ebelik okudu, Ameliyathane hemşireliği, bebek hemşireliği ve okul öncesi öğretmenliği yaptı. Şuan Halk Sağlığı Müdürlüğünde çalışmaktadır. Evli ve 3 çocuk annesidir.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website