Navigate / search

Bebek Aşıları ve Aşı Takvimi

Bebek aşıları ve aşı takvimi yazımda aşılara detaylı bir şekilde değindik. Bazı hastalıkları önlemek amacıyla geliştirilen aşılar vücudun mikroplara karşı hazır hale gelmesini sağlar.

Aşı Nedir?

Aşı, ölü veya hastalık yapıcı etkenleri ortadan kaldırılmış olan mikropların vücuda verilmesidir.

Aşı olunduğunda vücut ya o mikrobu doğrudan sarar ve yok eder. Ya da mikroba karşı antikor oluşturur.

Vücut tekrar aynı mikropla karşılaştığında hastalık oluşmadan antikorlar devreye girer ve mikrobu yok eder.

Herhangi bir hastalığı önlemeye çalışmak, tedavi etmekten daha kolay ve ucuz bir yoldur. Aşı olmak en doğal hakkımız ve topluma karşı sorumluluğumuzdur.

Aşı olmada asıl amaç; özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile önlenebilir hastalıkların önüne geçmek, bu hastalıklardan kaynaklı ölümleri ve sakatlıkları önlemektir.Aşı Takvimi

Aşıların etkili sonuç doğurması için yapılan araştırmalar sonucunda her aşı için Sağlık Bakanlığı bir aşı takvimi geliştirmiştir.

Aşı takvimi bebeğin doğum tarihine göre aşıların yapılması gereken tarihlerin hesaplanıp gösterildiği bir tablodur.

Aşı kartı da aşı takvimine göre yapılan aşı kayıtlarının düzenli tutulmasında aileye yardımcıdır.

Aşağıda Sağlık Bakanlığının bebek ve çocuklar için uyguladığı aşı takvimi yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı 2017 Aşı Takvimi

 

 

Bu aşı takvimi ile bebeğimizin doğumundan itibaren aşılarını çok kolay takip edebiliriz.

Bebek Aşı

Bebeğiniz doğumuyla aşılarla yeniden tanışmaya başlayacaksınız. Hangi ayda, hangi aşı yapılıyor? Neden yapılıyor? Hepsini öğreneceksiniz.

Anne sütü alan bebekler birçok hastalığa karşı bağışık olsa da onların vücutlarını aşı ile hastalıklara hazırlamak gerekir. Çünkü anne sütünün koruyuculuğu bir yaşından sonra azalmaya başlar.

Bebeğinizi aşı ile birçok hastalıktan koruyabilirsiniz. Bebeğinizin yüksek düzeyde bağışıklık kazanması için aşılarınınaşı takvimine uygun yapılması çok önemlidir.

Yeni Doğan Aşısı

Hepatit B Aşısı

Doğduğu ilk gün bebeğiniz aşı takviminde ilk sırayı yer alan Hepatit B 1. Doz aşısı ile aşılanmaya başlıyor.

Doğum yaptığınız hastane size aşı kartını teslim ediyor. Artık bebeğinizin aşılarını bu aşı kartından rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Çünkü aşı kartının üzerinde yapılan aşının tarihi ve gitmeniz gereken bir sonraki aşı tarihi yazmaktadır.

Hepatit B aşısı bebeğinizi Hepatit B virüsünün neden olduğu hatta ölüme bile sebep olabilen karaciğer hasarından korur.

Sağlık Bakanlığı aşı takviminde Hepatit B aşısı 3 doz olarak uygulanır.

   • Yeni doğan dönemi(ilk üç gün) 1. doz,
   • 1aylık aşısı olarak 2. doz,
   • 6 aylık bebek aşıları ile birlikte 3. doz

Eğer 2000 gr. altında veya prematüre ise aşı takvimi farklı işliyor. Bebek 2000 gramı tamamlamadan hepatit B aşısı yapılırsa aşı etkisini göstermeyebilir.

Bu nedenle bebeğiniz erken veya düşük doğum ağırlıklı doğduysa kilosunu tamamlaması beklenmelidir.

Şayet anne Hepatit B taşıyıcısı ise yeni doğan bebeğe hemen Hepatit B aşısı yapılıp, ilk 12 saatte Hepatit B İmmunoglobini yapılmalıdır. 2. doz ve 3. doz aşıları aşı takvimine uygun devam etmelidir.

Hepatit B aşısının etkinliği 10-12 aylık dönemlerinde kan tahlili ile kontrol edilmelidir.

Hepatit B aşısının en çok görülen yan etkisi aşı bölgesinde ağrı olmasıdır. Diğer aşılarda olduğu gibi nadiren de olsa alerji görülebilir.

Sağlık çalışanı tarafından size verilen aşı kartını kaybetmiyor ve bebeğinizin aşılarını o karttan takip ediyorsunuz.

1 Aylık Bebek Aşısı

Bebeğiniz ilk aşısını olduktan sonra size verilen aşı kartında 2. Doz Hepatit B aşısı için 1 ay sonra gitmeniz gereken gün yazıyordur.

Güvenilir bağışıklamanın sağlanması için aşıların belirlenen zamanlarda yapılması çok önemlidir. İhmal etmeyin dayanamam, ağlayacak, kıyamam diye düşünmeyin. Aşı takviminde yer alan Hepatit B 2. doz aşısını yaptırın.

2 Aylık Bebek Aşıları

Bebeğinize ikinci ayını doldurduğunda aşı takviminde yer alan Verem(BCG), KPA(Zatürre) 1. doz ve halk arasında beşli karma da denilen DaBT-İPA-Hib1. doz aşıları uygulanacak.

Verem Aşısı

Verem hastalığına karşı koruyucu bir aşıdır. 2 aylık bebeğe sol omuzdan tek doz olarak uygulanır.

Verem aşısı (BCG) canlı bir aşıdır ve aşılananbebeklerde koruma oranı %80-90’dır. Verem mikrobu ile karşılaşıldığında hastalığın vücuda yayılmasını önler.

Sol omuzda, cilt içine yapılır ve aşıdan sonra bebeğinizin üç gün yıkanmaması lazım.

Aşı yerine el sürmemeli, ovalamamalısınız. Üç hafta kadar sonra aşı yerinde kızarıklık, şişlik, sivilce gibi iltihabi görünüm olabilir. Bunlar normaldir. Sakın dokunmayın.  2-3 ay içinde kendiliğinden geçer.DaBT-İPA-Hib(Beşli Karma) Aşısı

Beşli karma aşısı difteri, asüler boğmaca, tetanoz, inaktifpolio ve Hemofilusinfluenza Tip B hastalıklarına karşı etkilidir.

Sağlık Bakanlığı aşı takvimindeDaBT-İPA-Hib aşısı dört doz olarak uygulanır.

   • 2 aylık bebek aşısında 1. doz,
   • 4 aylık bebek aşısında 2. doz,
   • 6 aylık bebek aşısında 3. Doz,
   • 18 aylık bebek aşısında R(pekiştirme) dozu olarak.

Bacaktan kas içine yapılır. Aşı yerinde kızarıklık, şişlik, yanma hissi, ağrı olabilir. Aşı yerine soğuk uygulama yapılabilir, ağrı kesici verilebilir.

KPA(Zatürre) Aşısı

Zatürre, menenjit gibi hastalıklara karşı geliştirilmiş bir aşıdır. Sağlık Bakanlığı aşı takviminde dört doz olarak uygulanır.

   • 2 aylık bebek aşısında 1. doz,
   • 4 aylık bebek aşısında 2. doz,
   • 6 aylık bebek aşısında 3. Doz,
   • 12 aylık aylık bebek aşısında R(pekiştirme) dozu olarak.

Bacaktan kas içine yapılır. Bu aşıdan sonra bebeğinizin ateşi olabilir. Ateşi çıkmadan ateş düşürücü vermeyin.

Aşı yerinde kızarıklık, şişme, ağrı, nohut büyüklüğünde beze olabilir. Soğuk uygulama yapılıp ağrı kesici verilebilir. Banyoda nohut büyüklüğündeki beze ovalayarak dağılması sağlanabilir.

İki aylık bebeğinizin büyümesinde doğru yoldan ayrılmamak için aşılarını takip edip zamanında yaptırmalısınız.

3 Aylık Bebek Aşısı

Sağlık Bakanlığı rutin aşı takviminde 3 aylık aşısı diye bir aşı bulunmamaktadır.

Ancak bazı sağlık sorunlarından dolayı bebeğinizin aşıları kaymış olabilir. Siz yine de Sağlık çalışanının size verdiği aşı kartındaki aşı takvimine uyun.

Bu ayda Sağlık Bakanlığı takviminde yer almayan Rota Virüs aşısının ilk dozunu doktorunuzla görüşerek bebeğinize yaptırabilirsiniz.

Halk arasında zehirli isal olarak bilinen rota virüs aşısı canlı bir aşıdır vepiyasada iki çeşidi mevcuttur.

Bağışıklığın tam sağlanması açısından diğer aşılarla ya aynı gün yapılması ya da arasında 3-4 hafta olmasına dikkat edilmesigerekmektedir.

4 Aylık Bebek Aşısı

Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre bebeğinize dört ayı dolunca 2 aylık iken uygulanan KPA(Zatürre) ve halk arasında beşli karma da denilen DaBT-İPA-Hib aşılarının 2. dozu bacaklarından yapılacak.

DaBT-İPA-Hib aşısı bebeğinizin canını fazla yakmayacak ama KPA aşısı biraz canını yakabilir. Hazırlıklı olun.

4 ay bebek aşısından sonra beklenen özellikli bir yan etki yoktur. Sadece aşı yerinde kızarıklık, şişlik olabilir. Soğuk uygulama yapabilir, nohut gibi bir beze hissederseniz ovabilirsiniz.

4 ay aşısına bağlı ateş aşıdan hemen sonrada gelişebilir, ertesi günde çıkabilir. Bebeğinizi takip edin. Üç günden uzun süren ateş halinde doktorunuza başvurun.

6 Aylık Bebek Aşısı

Bebeğiniz altı ayını doldurunca Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre toplamda dört tane aşı olacak.

Oral polio(Çocuk felci) aşısı, Hepatit B 3. doz aşısı, KPA ve DaBT-İPA-Hib aşılarının 3. dozu yapılacak.Oral Polio aşısı

Bebeğinize beşli karma ile verilen İPA aşısının ağızdan verilen formudur. Canlı bir aşıdır. 1998 yılından sonra ülkemizde kayıtlı çocuk felci vakası bulunmamaktadır. Ancak coğrafi koşullardan dolayı aşı uygulaması halen devam etmektedir.

6 ay aşılarından Oral Polio ağıza damla şeklinde verilir diğer üçü bacaktan kas içine yapılır. Bir bacaktan iki aşı yapılıyor olması sizi ürkütmesin bebeğinizin karşılaşabileceği hastalıkları düşününce bu hiçbir şey.

Diğer aylarda yapılan aşılardaki yan etkiler 6 ay aşılarında da olabilir. Üç gün boyunca bebeğinizi takip etmeli gerekli durumlarda ateş düşürücü veya soğuk kompres ile müdahale etmelisiniz.

Bu ayda ek gıdaya da yavaş yavaş geçiş yapılır, bununla ilgili güzel bir yazım var. Bu yazımı okuyarak ek gıdaya geçiş ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

9 Aylık Bebek Aşısı

Sağlık Bakanlığı aşı takviminde 2006 yılına kadar 9 aylık aşısı olarak yer alan Kızamık aşısı Suriyeli sığınmacıların göçü ile dönem dönem tekrar uygulanmaya başlanmış. Ancak Nisan 2017 tarihinden sonra Kızamık vaka sayısının düşmesiyle tekrar kaldırılmıştır.

Kızamık Aşısı

Kızamık hastalığına etkili canlı bir aşıdır. Bebeklerde bacaktan, yetişkinlerde koldan deri altındaki yağlı dokuya yapılır. Kızamık aşısının ilk dozunun koruma oranı %95’tir.

Kızamık antikoru bulunan annelerin bebekleri yaklaşık dokuz aylık olana kadar korunur.  Bu sebeple kızamık aşısı dokuz aylık iken yapılır.

12 Ay Bebek Aşısı- 1 Yaş Aşısı

Bebeğinizin doğum gününü kutladınız. Ertesi gün buyurun aşıya. Bebeğinizin olması gereken üç tane aşı var.

KPA Rapel dozu, KKK(kızamık, kızamıkçık, kabakulak) 1. dozu, Suçiçeği 1. dozu.

KKK Aşısı;

   • 1 yaşta 1.doz
   • İlköğretim 1. Sınıfta Rapel dozu

Olarak iki doz halinde uygulanır.

Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşı etkili bir aşıdır. KKK aşısının ciddi bir yan etkisi yoktur. Aşı yerinde nadiren kızarıklık, ağrı görülür.

Suçiçeği Aşısı (Varisella);

Aralık 2012 tarihinden beri Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yer alan Suçiçeği aşısı Suçiçeği hastalığına karşı etkili canlı bir aşıdır. 12. Ayda tek doz olarak uygulanır.

Ciddi yan etkisi yoktur. Suçiçeği aşısı olan çocuklar bu hastalığı çok hafif geçirebilirler.

18 Ay Aşısı

18 ay bebek aşı takviminde bebeğinizin olması gereken üç aşı var. DaBT-İPA-Hib aşısının Rapel dozu, Oral Polio aşısının 2. dozu ve Hepatit A aşısının 1. dozu.

18 ay aşılarından Oral Polio damla şeklinde ağızdan verilir. DaBT-İPA-Hib ve Hepatit A aşıları çocuğunuzun kilosuna göre koldan veya bacaktan kas içine yapılır.

Hepatit A Aşısı;

Hepatit A aşısı Sağlık Bakanlığı aşı takvimine Eylül 2012’de girmiştir.

Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinen Hepatit A hastalığına karşı etkili bir aşıdır. Sağlık Bakanlığı aşı takviminde;

   • 18 aylık aşısı,
   • 24 aylık aşısı şeklinde uygulanır.

Kas içine enjekte edilir. Aşı sonrası ciddi bir yan etki yoktur. Çoğu zaman kızarıklık ve şişme de olmaz.

24 Ay Aşısı- 2 Yaş Aşısı;

24 aylık çocuğunuza aşı kartındaki Hepatit A 2. doz aşısı yapılacak. Artık bebeğinizin aşı kartındaki bebeklik dönemi bütün aşıları tamamlandı. İlköğretime başlayana kadar takip etmeniz gereken bir aşı kalmadı.

Elif Gençoğlu Temiz

Sağlık Yüksek Okulu Ebelik okudu, Ameliyathane hemşireliği, bebek hemşireliği ve okul öncesi öğretmenliği yaptı. Şuan Halk Sağlığı Müdürlüğünde çalışmaktadır. Evli ve 3 çocuk annesidir.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website